Každodenný život bankových
úradníkov do roku 1989
3 077
korún československých
bol priemerný plat v tomto odvetví.
Odovzdávanie Štandardy generálneho riaditeľa ŠBČS pracovníkom pobočky ŠBČS v Prievidzi v roku 1987
Všetci úradníci banky museli byť členmi revolučného odborového hnutia, museli sa povinne zúčastňovať pravidelných brigád a osláv štátnych sviatkov. Účasť na týchto akciách bola prísne kontrolovaná a neospravedlnená neúčasť trestaná. O každom zamestnancovi banky viedlo kádrové oddelenie kádrový spis, pričom skúmalo triedny pôvod a postoje zamestnanca. Viacerí úradníci banky boli za svoje postoje postihnutí a prenasledovaní.
Jedným z najvýznamnejších prípadov bol bývalý slovenský prezident Michal Kováč,
ktorý v Štátnej banky československej pracoval od 1. februára 1955 vo viacerých riadiacich funkciách. Po nástupe normalizácie v roku 1970 bol však zbavený všetkých funkcií a preložený do pobočky ŠBČS Bratislava-mesto ako radový zamestnanec.
Michal Kováč
Pravidelné ranné cvičenie pracovníkov ŠBČS, pobočka Bratislava-vidiek v roku 1965
Štátna banka poskytovala svojim zamestnancom služobné byty, prípadne im pomáhala pri získaní štátneho alebo družstevného bytu. Koncom 80. rokov 20. storočia financovala výstavbu služobných bytov na nových sídliskách. Zamestnanci banky mali možnosť tráviť dovolenku v rekreačných zariadeniach banky v Piešťanoch, Donovaloch, Starej Lesnej a podobne. Deti zamestnancov mohli tráviť prázdniny v pionierskom tábore Štátnej banky Tesáre – Nové Mlyny.
Pracovné kolektívy súťažili o získanie titulu „Brigáda socialistickej práce“, prípadne o titul „Vzorná pobočka ŠBČS“. Zamestnanci banky mohli byť odmenení titulom „Priekopník socialistickej práce“ alebo „Vzorný pracovník“.